A Nemzetközi kapcsolatok elmélete című egyetemi jegyzet elsődleges célja a nemzetközi kapcsolatok, európai tanulmányok szakos egyetemi hallgatók oktatásának hatékonyabbá tétele. A könyv, bevezető fejezetében, a nemzetközi kapcsolatok széles spektrumával ismerteti meg az érdeklődőket, illetve betekintést nyújt e tudományterület előzményeibe, feltárva annak eredetét és alapvető rendezőelveit.
A könyv második felében a nemzetközi kapcsolatok szereplőinek bemutatása mellett, az államközi kapcsolatok korai formái kerülnek górcső alá. Ebben az értelemben, a harmadik fejezet teljes egészében a vesztfáliai rendszer kialakulását és jellemzőit taglalja, míg a következő rész voltaképpen a klasszikus hatalmi erőegyensúly rendszerének részletekbe menő bemutatása. Ez utóbbi fejezet a brit egyensúlypolitika és a német Realpolitik eredetét és legfontosabb aspektusait egyaránt magába foglalja.
A könyv legfontosabb részét képező további öt fejezet a nemzetközi kapcsolatok legfontosabb elméleti irányzatait vonultatja fel. Külön-külön tárgyalja a realizmust és a neorealizmust éppúgy, mint az idealizmust és a neoidealizmust, vagy a geopolitikát. Végül a legutolsó fejezet, ezek kiegészítéseként, betekintést nyújt a nemzetközi kapcsolatok legújabb elméleti megközelítéseibe, összefoglalva a neofunkcionalizmus, a neomarxizmus, a behaviorizmus, a konstruktivizmus és a reflektivizmus alapelveit. Az ismeretanyag elsajátítását a könyv végén levő fogalomtár segíti.
Scientia Publishing House
SAPIENTIA HUNGARIAN UNIVERSITY OF TRANSYLVANIA
Established in the year 2001, the Cluj-Napoca-based Scientia Publishing House is the publisher of Sapientia Hungarian University of Transylvania. The Publisher’s scope of activity is in line with the mission as well as the educational and scientific development strategy.
Scientia Publishing House
Str. Matei Corvin nr. 4, 400112 Cluj-Napoca, jud. Cluj, România
Tel: 0040-364-401454
E-mail: scientiakpi.scientia.ro
Website: www.scientiakiado.ro