A Nemzetközi kapcsolatok elmélete című egyetemi jegyzet elsődleges célja a nemzetközi kapcsolatok, európai tanulmányok szakos egyetemi hallgatók oktatásának hatékonyabbá tétele. A könyv, bevezető fejezetében, a nemzetközi kapcsolatok széles spektrumával ismerteti meg az érdeklődőket, illetve betekintést nyújt e tudományterület előzményeibe, feltárva annak eredetét és alapvető rendezőelveit.
A könyv második felében a nemzetközi kapcsolatok szereplőinek bemutatása mellett, az államközi kapcsolatok korai formái kerülnek górcső alá. Ebben az értelemben, a harmadik fejezet teljes egészében a vesztfáliai rendszer kialakulását és jellemzőit taglalja, míg a következő rész voltaképpen a klasszikus hatalmi erőegyensúly rendszerének részletekbe menő bemutatása. Ez utóbbi fejezet a brit egyensúlypolitika és a német Realpolitik eredetét és legfontosabb aspektusait egyaránt magába foglalja.
A könyv legfontosabb részét képező további öt fejezet a nemzetközi kapcsolatok legfontosabb elméleti irányzatait vonultatja fel. Külön-külön tárgyalja a realizmust és a neorealizmust éppúgy, mint az idealizmust és a neoidealizmust, vagy a geopolitikát. Végül a legutolsó fejezet, ezek kiegészítéseként, betekintést nyújt a nemzetközi kapcsolatok legújabb elméleti megközelítéseibe, összefoglalva a neofunkcionalizmus, a neomarxizmus, a behaviorizmus, a konstruktivizmus és a reflektivizmus alapelveit. Az ismeretanyag elsajátítását a könyv végén levő fogalomtár segíti.
Editura Scientia
UNIVERSITATEA SAPIENTIA
Editura Scientia este editura Universității „Sapientia” din Cluj-Napoca, înființată în anul 2001. Activitatea editurii este organizată în conformitate cu misiunea și strategia de dezvoltare educațională și științifică a universității.
Editura Scientia
400112 Cluj-Napoca
Str. Matei Corvin nr. 4.
Tel: 0040-364-401454
E-mail: scientia@kpi.scientia.ro
Site: https://www.scientiakiado.ro