Ez a könyv a marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kommunikáció és közkapcsolatok szakján oktatott Kiadványszerkesztés című tárgy jegyzete. Olyan hallgatók számára íródott, akik ismerik már a számítógép-kezelés alapjait (túl vannak a Bevezetés a számítógép használatába nevű, első év első félévében teljesítendő alapozó tantárgyon), illetve tanulni fognak olyan szaktárgyakat (PR-anyagok szerkesztése, PR-anyagok előállítása számítógépes eszközökkel), ahol a kiadványok elkészítéséhez is szükséges programokkal ismerkednek (Photoshop, Corel, Gimp, Publisher, Scribus).
Reményeim szerint azonban nem csupán a kommunikáció szakos hallgatók, hanem azok is találnak a könyvben tanulságos felvetéseket és elemzéseket, akik fontosnak tartják a nyomtatott szövegek szerkesztésének alapelveit, akik betűtípusokkal vagy a kiadványok értékelésének szempontjaival ismerkednének meg tüzetesebben, vagy az általam is érintett szakterületek valamelyikével foglalkoznak: kommunikációtörténettel, szemiotikával, vizuális kultúrával, reklámmal. Talán olyan olvasó is akad majd, aki a Teleki Tékából származó felhasznált példaanyag miatt leli majd kedvét a lapozgatásban.
A könyvet mindenképpen ajánlatos lapozással kezdeni, ahogyan maga az egyetemi kurzus is a tematika áttekintésével, ismertetésével kezdődik. A tárgyalt témakörök összefüggnek és egymásra épülnek, viszont nem kívánnak szigorú lineáris előrehaladást: olvasás közben lehet fogalmakat keresgélni, vagy meg lehet az olvasást szakítani és inkább a hivatkozott szakirodalmat böngészni, a szemléltető táblákat lefénymásolni, feladatokat elvégezni. És sétálni is el lehet menni, tipográfus szemmel nézelődni, betűket fényképezni. Így vagy úgy, de töltekezni.
Ehhez a töltekezéshez kíván a könyv szempontokat adni.
Scientia Kiadó
Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
A Scientia Kiadó a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kiadója; az egyetem Tudományos Kutatásszervezési Osztályának alegységeként fejti ki tevékenységét.
Scientia Kiadó
400112 Kolozsvár
Mátyás király u. 4. sz.
Tel: +40 364 401454
E-mail: scientia@kpi.sapientia.ro