A jegyzet ismeretanyagát a szerzők a matematikai tudományok három nagy fejezetéből válogatták ki.
A valószínűségszámítás elemeinek tárgyalását az indokolja, hogy ma már a valószínűségszámítás a gyakorlati élet különböző problémáinak megfigyelésében és megoldásában jelen van. A legtöbb gazdasági, sőt már társadalomtudományi tárgyú tanulmány valószínűségszámítási módszereket is fölhasznál egy vizsgált jelenség értelmezésére vagy előrejelzésére. A valószínűségszámításban tapasztalati és matematikai gondolatmenetek fonódnak össze. A matematikának ez az ága a véletlen tömegjelenségekre vonatkozó törvényszerűségek megállapításával foglalkozik. Ezek a törvényszerűségek statisztikai jellegűek, vagyis átlagosan érvényes törvények és nagy számban egyszerre végbemenő jelenségekre vagy többször megismételhető jelenségekre vonatkoznak.
A lineáris programozás elemei a matematikai programozás fontos részét képezik, amely a leggyakrabban alkalmazott módszer gazdasági folyamatok modellezésére. A lineáris programozás alapvetően a lineáris egyenletrendszerek elméletén alapszik, tehát a középiskolai ismeretekre építünk. A gazdasági folyamatok optimalizálásának egyes módszereit tanulmányozzuk.
A játékelmélet alapjainak megismerése jól hasznosítható konfliktushelyzetek matematikai modellezésében, optimális cselekvések, stratégiák meghatározásában. A játékelmélet azt vizsgálja, hogy különböző döntési helyzetekben, amelyekben az egyik résztvevő döntésére hatással van a másik résztvevő döntése, mi lehet az ésszerű viselkedés különböző foglalkozási területeke, így a gazdasági életben is.
Scientia Kiadó
Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
A Scientia Kiadó a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kiadója; az egyetem Tudományos Kutatásszervezési Osztályának alegységeként fejti ki tevékenységét.
Scientia Kiadó
400112 Kolozsvár
Mátyás király u. 4. sz.
Tel: +40 364 401454
E-mail: scientia@kpi.sapientia.ro